ربات wildcat

ربات نظامی WildCat

ربات wildcat

سال 2013 کمپانی Boston Dynamics از ربات WildCat رونمایی کرد. WildCat یا گربه وحشی تو دسته ربات های چهارپا  قرار می گیره. این ربات در اولین نسخش سرعتش تا 26 کیلومتر بر ساعت می رسید. طراحان بوستون داینامیک برای WildCat از موتور بنزینی بهره بردن.

ربات WildCat

با ربات WildCat بیشتر آشنا شویم

گفتیم حداکثر سرعت نسخه اولیه 26 کیلومتر بر ساعت بود اما طراحان این ربات به دنبال این هستند تا سرعتشو به 80 کیلومتر بر ساعت برسونند. از ربات گربه وحشی عکس یا فیلم چندانی تو اینترنت پیدا نمیشه. فیلمی که در ادامه می بینید تنها فیلم موجود از عملکرد ربات WildCat هست که توسط بوستون داینامیک منتشر شده.

در این فیلم نحوه حرکت، سرعت گرفتن و چرخیدن ربات WildCat رو ملاحظه می کنید. توصیه می کنیم صدای بلندگوها رو کم کنید! چرا که این گربه وحشی، به خاطر موتور بنزینی خودش، واقعا ربات پر سر و صداییه.

هرچند در طراحی این ربات تمرکز اصلی رسیدن به حداکثر سرعت بوده ولی از نظر پایداری و حفظ تعادل هم طراحان آن بسیار خوب عمل کرده اند. همانطور که در فیلم می بینیم، WildCat در حین حرکت به خوبی سرعتش را افزایش و کاهش می دهد. به هنگام دور زدن و رسیدن به گوشه ها نیز عملکرد قابل دفاعی دارد.

سازندگان اینگونه ربات ها علاوه بر رسیدن به سرعت مطلوب به دنبال چه هستند؟ آنها می خواهند بفهمند چطور می توان ربات هایی ساخت که به مراتب روان تر و انعطاف پذیرتر از نسخه های فعلی باشند.

کاربرد ربات WildCat و دیگر اعضای خانواده آن

اول اینو بگم که شرکت بوستون داینامیک دو ربات دیگه مشابه WildCat داره به نام های Atlas و BigDog . این ربات ها چیکار می کنند؟

ربات Atlas با دو پا و دو دست اسکلتی شبیه به انسان داره. از مشخصات بارز این ربات حفظ تعادل و توانایی حرکت در سطوح مختلفه. اصلا این ربات طراحی شده تا از نظر ظاهر و حرکت و حفظ تعادل بیشترین شباهتو به انسان داشته باشه. اگه فیلم مربوط به آزمون های تعادلی که این پایین هستو ببینید کاملا متوجه میشید.

ربات atlas

ربات BigDog هم ظاهری مشابه ربات WildCat داره و میتونه در سطوح مختلف حرکت کنه. از کاربردهای مهم BigDog حمل تجهیزات و مهمات نظامیه.

ربات BigDog

حالا میخوایم بدونیم کمپانی بوستون داینامیک این ربات ها رو برای چی ساخته؟ از طراحی و بهینه سازی این ربات ها دنبال چیه؟

پیشتر اشاره کردیم که طراحان به دنبال این هستند که حرکت این ربات ها روان و منعطف باشه. منعطف بودن ربات ها باعث میشه بتونن با چابکی بیشتری تغییر وضعیت بدن. در این صورت میشه از این ربات ها در ماموریت های نظامی متنوع تری استفاده کرد.

گفتیم BigDog برای حمل بارهای نظامی استفاده میشه. گربه وحشی هم در صحنه های نبرد به کار خواهد رفت. اما ازونجایی که ربات WildCat سرعت و انعطاف پذیری بالاتری داره احتمالا برای ارسال تجهیزات به خط مقدم یا اقدامات تهاجمی تری مثل حمله های انتحاری نیز استفاده خواهد شد.

پیشرفت هایی که این شرکت ها در حوزه رباتیک نظامی داشتن بسیار چشمگیره. بعید نیست که در آینده نیروهای نظامی یک لشکر تمام رباتیک داشته باشند. در چنین لشکری انسان ها فرماندهی می کنند. ربات Atlas اسلحه به دست می گیرد، BigDog تجهیزات را توزیع می کند و WildCat مانورهای پشیتبانی و حملات سریع را اجرا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *