تصویر شاخص آموزش CubeMX

نرم افزار STM32CubeMX ویزارد

دنیای STM32

تصویر آموزش CuneMX

سلام. هرروز که داریم جلوتر میریم استفاده از میکروهای آرم سری STM32 تو بازار ایران داره بیش تر و بیشتر میشه. دلیلش هم تنوع و قیمت مناسبشون هست. بخصوص حالا که انواع و اقسام این میکروکنترلرها با کامپایلر Arduino IDE هم پشتیبانی می شن. اما این جلسه قصد نداریم نحوه کار با میکروکنترلرهای STM32 با Arduino IDE رو بگیم، این موضوع باشه برای وقت مناسبش. این جلسه میخوایم راجع به نرم افزار STM32 CubeMX صحبت کنیم، یچیزی شبیه Code wizard تودنیای AVR.

اگه خیلی حوصله ندارید مفصل با CubeMX آشنا بشید فیلم زیر خیلی مختصر و مفید این آموزش رو بیان کرده:

آنچه در این آموزش یاد می گیرید:

  • آشنایی با STM32 CubeMX
  • نحوه نصب STM32 CubeMX
  • بخش های مختلف STM32 CubeMX
  • ساخت یک پروژه با STM32 CubeMX

نرم افزار STM32 CubeMX چیست؟

همیشه کار با رجیسترها بصورت مستقیم و استفاده از توابع و کتابخانه های سطح پایین کمک میکنه. چه کمکی؟ کمک می‌کنه کدی که برای میکروکنترلر می نویسیم از نظر حجم و سرعت پردازش بسیار بهینه تر باشه.

اما سوال اینجاست که همیشه و برای هر پروژه ای میصرفه تا این حد با رجیسترها سر و کله بزنیم؟ این یعنی میصرفه کد سخت تری بنویسیم؟ آیا همیشه سیکل به سیکل اجرای کد برامون اهمیت داره؟

شاید نه، خیلی وقتا هست برای پروژه هایی که انجام میدیم لزوما اجرای یک کد اگه یه مقدار طولانی تر بشه تاثیری روی فرآیند نمیذاره(وقتی میگیم یه مقدار طولانی تر منظور چند نانوثانیه است).

خیلی از پروژه ها و محصولات صنعتی هم خیلی وقتا نیازی به استفاده مستقیم از رجیسترها و کدهای سطح پایین ندارند. بعصوی اوقات ما دوست داریم کار رو برای خودمون پیچیده کنیم. اما اگه پروژه یا محصول واقعا هایتکی دارید باید سختی سروکله زدن با رجیسترها و حتی استفاده از زبان اسمبلی رو هم به جون بخرید البته این سختی شیرینی های خودش رو هم داره.

اگه اهل کار با میکروکنترلر AVR و کامپایلر فوق العاده CodeVision AVR باشید حتما با Code Wizard AVR آشنایی دارید. Code Wizard یه واسط گرافیکی بود که به ما کمک می‌کرد رجیسترهای میکروکنترلر رو به راحتی هرچه تمام‌تر پیکربندی کنیم.

توی دنیای میکروکنترلرهای ARM یه کوچولو قضیه متفاوته. دلیل این تفاوت اینه که خود تولید کننده هسته ARM مستقلا میکروکنترلر تولید نمی کنه. تقریبا هر شرکتی که میکروکنترلر با هسته ARM میزنه توابع و نحوه پیکربندی رجیسترهای مخصوص خودشو تولید کرده. دلیل این گستردگی هم اینه. البته توی این بازار شام توابع CMSIS عمومیت بیشتری دارند. انشاالله به موقعش راجع به این موضوع هم صحبت میکنیم.

ولی خب تنوع و قیمت میکروکنترلرهای 32 بیتی ARM شرکت ST خیلی خوبه. تو ایران هم بر خلاف رقیبشون LPC، این میکروکنترلرها به وفور یافت میشن(البته فعلا!). به دلیل این مواردی که گفتیم استفاده از میکروکنترلرهای STM32 رایج تره.

شرکت ST هم مثل CodeWizard یک واسط گرافیکی تولید کرده بنام STM32 CubeMX که کار رو به مراتب برای ما ساده تر کرده. خب حالا که متوجه شدید STM32 CubeMX چیه و قراره چیکار کنه بریم سر اصل مطلب.

فعلا اینجا نیمخوایم توابع HAL، SPL، LL و CMSIS رو باهم مقایسه کنیم. فقط داریم پلتفرم رو بررسی می‌کنیم.

نحوه نصب نرم افزار STM32 CubeMX

برخلاف Code Vision AVR نرم افزارهای شرکت ST غالبا رایگان هستند. پس بدون هیچ کرکی میتونیم نرم افزار STM32 CubeMX رو نصب کنیم. نکته مهم دیگه این که هروقت هم دلمون خواست راحت آپدیتش می‌کنیم.

برای نصبش کافیه یه اکانت در سایت ST بسازید. بعد که اکانتتون فعال شد کافیه به این لینک برید و STM32 CubeMX رو دانلود و نصب کنید، نصبش هم ساده هست و از قانون Next Next پیروی میکنه. تمومه کار، حالا فقط کافیه نرم افزار رو باز کنید.

سایت نرم افزار CubeMX
دریافت CubeMx

بخش های مختلف نرم افزار STM32 CubeMX

شروع STM32 CubeMX

انتخاب میکروکنترلر در stm32 cubemx

حالا نرم افزار رو باز کنید. اگر از بردهای رسمی شرکت ST مثل Nucleo یا Discovery استفاده می کنید وارد تب Board Selectorبشید.

اگر از بورد خاصی استفاده نمی کنید وارد بخش MCU/MPU Selector بشید.

اگرم صرفا میخواید مثال ببیند بخش Example Selector رو بزنید.

معمولا ما میریم سراغ تب MCU/MPU Selector.

اینجا میتونید با جستجوی پارت نامبر میکرو مدنظرتون مثل STM32F103C8T6 پیداش کنید(با سرچ بخش از اسم هم می تونید میکروتون رو پیدا کنید) . یا با گزینه های محدود کننده برسید به میکرو مدنظرتون.

انتخاب نوع کار با CubeMX
میکروکنترلرها در CubeMX

اون میکروکنترلرهایی رو که خیلی باهاش کار میکنید رو ستاره دار کنید که هرسری دنبالشون نگردید.

با یک بار کلیک روی میکرو می‌بینید که انتخاب میشه. حالا می تونید دیتاشیت و داکیومنت های مربوط به اون رو هم به سادگی دانلود کنید و حتی اونو بخرید(کاش می شد تو ایران).

شروع پروژه در نرم افزار STM32 Cubemx

با زدن دکمه Start Project یا با دبل کلیک کردن روی میکرو وارد صفحه پیکربندی میشید.
اولین چیزی که توجه شما رو جلب میکنه پایه بندی واقعی میکرو در سمت راست تصویره، واقعا جذابه نه؟

در قسمت سمت چپ به اجزای مختلف میکروتون دسترسی دارید. همچنین با کلیک برروی هر پایه هم میتونید وظیفه لازم رو بهش بدید.

تصویر پردازنده در CubeMX
تنظیم امکانات در CubeMX

برای یادآوری لازمه بگم این آموزش صرفا به نحوه کار با نرم افزار STM32 CubeMX خلاصه میشه این که چجوری یه میکرو رو پیکربندی کنیم، منابع کلاک چی هستن، وقفه چجوری کار میکنه و ... توی سری آموزش های STM32 خدمتتون تقدیم میشه.

مدیریت کلاک

پس تب اول برای تعریف وظایف برای پایه های میکرو هست.
اما تب دوم به ما اجازه میده:
• منابع کلاک سیستم رو مدیریت کنیم.
• تعیین کنیم بر هر بخشی چه کلاکی اعمال بشه.
• کلاکمون رو مدیریت کنیم.

مدیریت کلاک در CubeMX

STM23 CubeMX هیچی هم که نداشته باشه همین بخش مدیریت کلاکش واقعا بدردبخوره.

تنظیمات نهایی در stm32 cubemx

تب سوم به تنظیمات ساخت پروژه اختصاص داره. خب اولا پروژتون باید یک اسم و محل ذخیره سازی داشته باشه.
بعد باید مشخص کنید با چه IDE قراره کد بنویسید:
• اگه با Keil کار می کنید رو MDK-ARMانتخاب کنید.
• اگه با IAR کار می کنید EWARM رو انتخاب کنید.
• اگه با IDE خود STM32 کار می کنید STM32CubeIDE رو انتخاب کنید.

توی همین بخش Project می تونید میزان حافظه Heap و Stack رو هم برای میکروتون تنظیم کنید.
توی بخش Code Generator بهتره تیک Copy only the necessary library file رو بزنید تا فقط کتابخانه های HAL مربوط به پروژتون رو توی مسیر پروژه قرار بده.

سایر امکانات

نرم افزار STM32CubeMX یه تب Tools هم داره که که شامل دو بخشه، بخش اول سایر ابزارهای شرکت ST برای میکروکنترلرهای STM32 رو معرفی میکنه. بخش دوم بنام PCC قابلیت مانیتورینگ توان سیستم رو به شما میده که این موضوع هم موضوع مفصلیه.

انتخاب کامپایلر در CubeMX
انتخاب نوع خروجی در CubeMX

نتیجه گیری

حالا که به اینجای این مطلب رسیدید معنیش اینه کاملا با نرم افزار STM32CubeMX آشنا شدید. شاید این اولین گام عملی برای ورود به دنیای میکروکنترلرهای ARM STM32 باشه. خب طبیعتا هنوز راه طولانیی در پیشه ولی اصلا نگران نباشید. در کنار آریو الکترونیک گام به گام با همدیگه پیش میریم، این تازه شروعش بود.

اگر به مبحث آردوینو علاقه‌مند هستیم هم برای شما آموزش داریم. آموزش نرم افزار آردوینو arduino ide در آکادمی آریو برای شما آماده شده.

موفق باشید.

به دنیای میکروکنترلرهای ARM STM32 خوش اومدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *