عضو مصنوعی رباتیک

ربات ها چاره ی قطع عضو

عضو مصنوعی رباتیک

هر ساله افراد زیادی در ایران و جهان دچار قطع عضو میشن. قطع عضو ممکنه در اثر سوانح و تصادفات باشه یا ناشی از بیماری هایی نظیر دیابت. بنابر آمار فدراسیون بین المللی دیابت، سالانه یک میلیون عمل قطع عضو فقط در اثر عوارض دیابت انجام میشه. پس افراد زیادی در دنیا با این مشکل روبرو هستند. در این مطلب میخونید که علم چطور با عضو مصنوعی رباتیک به کمک این افراد میاد.

عضو مصنوعی

قطع عضو و رباتیک

میدونید که عضو مصنوعی معمولی تقریبا کارکرد خاصی برای فرد معلول نداره. این عضو مصنوعی فقط جای خالی عضو قطع شده را پر میکنه. درواقع میتونیم بگیم عضو مصنوعی معمولی فقط جنبه ظاهری داره. اما در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیر علم رباتیک راه حل هایی برای این مشکل ارائه شده.

امروزه عضو مصنوعی رباتیک کیفیت زندگی معلولان به اندازه چشمگیری بالا برده. این اندام رباتیک به بیمارانی که دچار نقص عضو شدن کمک میکنه مثل سابق تحرک داشته باشن. با توجه به پیچیدگی و نوع بیماری که فرد درگیرشه، این عضو رباتیک میتونه طراحی اختصاصی داشته باشه. تا جایی که به خوبی جایگزین بافت و اندام از دست رفته میشه.

اندام مصنوعی رباتیک چطور کار میکنه؟

اندام رباتیک مثل هر ربات دیگه ای از طریق فرمان ها کنترل میشن. درست مثل ماشین های کنترلی. حالا تصور کنید که ورودی های دستوری این عضو مصنوعی رباتیک، به رشته های عصبی بدن متصل بشه. بنابراین مغز پیام ها رو از طریق رشته های عصبی به اندام رباتیک میرسونه. عضو مصنوعی رباتیک هم با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین پیام های عصبی مغز رو درک میکنه. تو این حالت مغز میتونه حرکت این ربات ها رو کنترل کنه. به عبارتی ربات ها عملکرد عضو قطع شده رو شبیه سازی کنن.

البته پیاده سازی عضو مصنوعی رباتیک به این آسونی ها هم نیست. دانشمندان و پزشکان باید مراحل پیچیده ای طی کنند تا پیام های عصبی واضح و بدون مشکل به گیرنده اندام رباتیک برسه. اونها باید انتهای اعصاب خونی را مشخص کنند. سپس رشته های عصبی ضخیم رو به رشته های کوچکتر تقسیم کنند تا بشه اونارو دقیقتر کنترل کرد. و بعد سیگنال هایی که از این عصب ها بدست میادو تقویت کنند. در انتها هم این پیام های عصبی باید بدون خطا و نویز به عضو مصنوعی رباتیک برسه.

اندام رباتیک در آینده نزدیک

محققان و دانشمندان حوزه رباتیک معتقد هستن که در آینده نزدیک و با کمک علم پزشکی، عضو رباتیک میتونه عملکرد بهتری هم داشته باشه. اونها میگن اگه بتونیم پیام های مغز رو با جزئیات بیشتری از رشته های عصبی دریافت کنیم در واقع تونستیم اطلاعات دقیقتری به اندام رباتیک برسونیم. در نتیجه بطور مثال در مورد یک دست رباتیک، علاوه بر عملکرد کلی دست، شخص میتونه حرکت انگشت ها رو هم کنترل کنه. تو این فیلم محققان به طور کامل تکنولوژی جدید اندام رباتیک رو توضیح میدن.

2 نظر در مورد “عضو مصنوعی رباتیک”

  1. سلام.
    ممنون از متن خوبتون ولی فکر میکنم این چیزا تا واقعیت خیلی فاصله داره هنوز، نمیدونم شایدم ما خیلی عقبیم از دنیا

    1. سلام و عرض ادب
      سرعت پیشرفت علم در زمینه الکترونیک و رباتیک سرسام آوره، البته اینکه ما هنوز خیلی عقبیم شکی توش نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *