ماشین بافندگی ژاکارد

ماشین ژاکارد مقدمه ای بر صفر و یک ها

ماشین بافندگی ژاکارد

در تاریخ تکنولوژی، ماشین بافندگی ژاکارد تنها یک اختراع در توسعه صنعت نساجی نیست. بلکه ساخت این دستگاه مقدمه ای شد برای پایه گذاری ایده ساخت کامپیوترهای اولیه. در این نوشته درباره عملکرد ماشین ژاکارد و تاثیر آن بر دنیای دیجیتال می خوانید.

ماشین بافندگی ژاکارد

ماشین ژاکارد تحولی در صنعت نساجی

تا پیش از آغاز قرن نوزده میلادی، برای تولید هر پارچه طرحدار به دو نفر نیروی کار ماهر نیاز بود. باید یک استاد بافندگی و دستیار مخصوص زمان زیادی صرف می کردند تا تار و پود پارچه مطابق با یک طرح خاص شکل بگیرد.

با ظهور ماشین بافندگی ژاکارد کار آسان شد. یک کارگر ساده می توانست پارچه های طرحداری با جزئیات و پیچیدگی بالا را تولید کند. این کار درکسری از زمان روش های سنتی صورت می گرفت. علاوه بر این، بافت پارچه با ماشین های ژاکارد درصد خطای بسیار کمی داشت.

با توسعه ماشین های بافندگی ژاکارد در صنعت نساجی، هزینه تولید پارچه های طرح دار به اندازه چشمگیری کاهش یافت. پارچه های شکیل مد روز در بازار به صورت گسترده عرضه شد. در نتیجه مصرف این پارچه ها دیگر به قشر مرفه و ثروتمند جامعه محدود نمیشد.

ماشین ژاکارد چطور کار میکرد؟

بافت پارچه متشکل از نخ های تار و پود است. تار ها از زیر یا روی پود ها عبور می کنند. اینکه تار و پود چطور و با چه ترتیبی ( از چه زوایا و نقاطی ) در هم آمیخته شوند، الگوی بافت پارچه را تعیین می کند.

تا پیش از اختراع ماشین ژاکارد، دستیاران بافندگی بطور دستی تار و پود ها را از هم عبور می دادند. بنابراین روند تولید پارچه های طرح دار بسیار زمان بر و پرزحمت بود.

در ماشین بافندگی ژاکارد از کارت هایی استفاده می کردند که قابل تعویض بودند. روی این کارت ها نقاطی با پانچ سوراخ شده بودند. نقشه نقاط پانچ شده در سطح کارت ها الگویی می ساخت که برای ماشین بافندگی حکم دستورالعمل تولید پارچه داشت.

وقتی کارت ها وارد مکانیزم ماشین ژاکارد می شد، تعیین می کرد که نخ های تار و پود چطور در هم بافته شوند. با استفاده از کارت های پانچ، هر الگویی که طراحان می خواستند با سرعت بالا تولید می شد.

از ماشین ژاکارد تا کامپیوترها

اختراع ماشین بافندگی ژاکارد علاوه بر اینکه صنعت نساجی را متحول کرد، نقطه آغازی در مساله تعامل انسان و ماشین به وجود آورد. این تعامل بعدها به مبحث یادگیری ماشین منجر شد. استفاده از الگوی پانچ شده و نشده برای آموزش دستورالعمل بافت به ماشین، در نظر ما یادآور منطق صفر و یک ( کدهای باینری ) است. اینطور نیست؟

به عبارتی ماشین های ژاکارد از پیشگامان محاسبات ماشینی مدرن به حساب می آیند زیرا کارت های پانچی آن الهام بخش طراحی کامپیوترهای اولیه شدند. بعدها دانشمندان بر این اساس ایده دادند که کارت ها می توانند اعداد و دستورالعمل هایی به ماشین ها بدهند و ماشین ها بر اساس آن اعداد و دستورات، کارهایی از جمله محاسبات ریاضی انجام دهند.

گام های بعدی به آن سو برداشته شد که اطلاعات ورودی به ماشین ها نه تنها اعداد، بلکه هر نوع داده ای را در بر بگیرد. در مراحل پیشرفته بعدی، این ایده از محاسبات ریاضی فراتر رفت و به چیزی رسید که امروزه به عنوان برنامه نویسی کامپیوتر می شناسیم.

ماشین ژاکارد و کامپیوترهای اولیه

جدیدترین فیلم های آموزش الکترونیک برای کودکان در صفحه کیتطوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *